مقالات

نبض پتروشیمیایی‌ها کند شد

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۴

منیـره نظامیـوند چگیـنی: بازارهای جهانی در حالی هفته گذشته را به پایان رساندند که در روز آخر شاهد نوسان جالب توجه بهای نفت بودیم. در آخرین معاملات انجام شده در بازارهای جهانی؛ قیمت نفت خام آمریکا (WTI) حدود 45 سنت معادل 76/ 0 درصد افزایش یافت و به 59 دلار و 39 سنت در هر بشکه رسید؛ در این میان اما بهای نفت خام برنت دریای شمال برای تحویل در ماه ژوئن با ثبت 23/ 0 درصد (15 سنت) افت به رقم 65 دلار و 39 سنت نزدیک شد و در همین محدوده مورد دادوستد قرار گرفت.


براساس گزارش‌ها این چندگانگی در بازار نفت در پی اعلام گزارش منتشر شده از سوی شرکت خدماتی میدان نفتی بیکر هیوز مبنی بر کاهش تعداد سکوهای حفاری نفت خام در میدان‌های نفتی ایالات متحده برای بیست و دومین هفته متوالی، صورت گرفت. این کاهش در مقیاس هفتگی حدود 11 سکو بوده و در نهایت مجموع سکوهای حفاری آمریکا به رقم 668 رسیده که در مقایسه با 1528 سکو نسبت به تعداد سکوها در مدت مشابه در سال گذشته میلادی، عدد قابل توجهی است.

همچنین رشد قیمت نفت خام آمریکا نیز توسط جو ناشی از اعلام آمار اشتغال در بخش‌های غیرکشاورزی ایالات متحده و نیز رخ دادن اولین توفان در اقیانوس اطلس پیش از آغاز رسمی فصل توفان‌های موسمی؛ پشتیبانی شد. براساس آمارهای رسمی تازه منتشر شده؛ میزان اشتغال در ایالات متحده در ماه آوریل سال جاری میلادی تا حدود 223 هزار مورد اعلام شده بود که این رقم در ماه مارس به پایین‌ترین حد خود از ماه ژوئن 2012 میلادی رسیده و تا 85 هزار فرصت شغلی افت پیدا کرده بود. به گزارش «دنیای اقتصاد» به نقل از شبکه سی‌ان‌بی‌سی؛ در پی افت و خیز بهای نفت شاهد نوسان در بازار محصولات پتروشیمی بودیم. در آخرین معاملات انجام شده در بازارهای آسیایی، بهای فتالیک انیدرید (PA) به شدت رشد داشته است. گزارش‌های منتشر شده از ادامه روند خرید منطقه‌ای و نیز رشد ارزش دی اکتیل فتالات (DOP) پایین دستی، به کمک فروشندگان PA آمد تا قیمت‌های خود را تا سطوح بالاتر هدایت کنند. قیمت فتالیک انیدرید CFR چین با ثبت رشد نسبتا شدید 25 دلاری تا سطح1015 دلار بر هر تن افزایش داشته است.

براساس شنیده‌ها از برخی منابع چنین به‌نظر می‌رسد که قیمت پیشنهادی برای ماه مه محصول مزبور حدود 1030 دلار در هر تن باشد. همچنین بهای فتالیک انیدرید CFR جنوب شرق آسیا نیز با رشد هفتگی 20 دلاری از سطح 1015 دلار بر هر تن بالاتر رفت. قیمت پیشنهادی برای این محصول در ماه مه حدود 1020 دلار اعلام شده است. در مدت مذکور بهای پلی‌استیلن (PA)، اتیلن، استایرن مونومر، پلی‌پروپیلن، پلی‌استیرن، پلی‌اتیلن سبک، پلی‌اتیلن سبک خطی و پلی‌اتیلن سنگین نیز در بازارهای آسیایی با رشد همراه بوده‌اند.

در طرف مقابل اما قیمت اسید ترفتالات خالص (PTA) در بازارهای آسیایی با کاهش همراه بوده است. قیمت PTA در آسیا در آخرین روز معاملاتی هفته پیشین در پی افت ارزش پاراکسیلین (PX) بالادستی و فشار آن بر بازارها، با کاهش همراه بود. همچنین یکی دیگر از دلایلی که به کاهش هرچه بیشتر قیمت‌ها کمک کرد، افت میزان تقاضا برای این محصول بوده است. قیمت اسید ترفتالات خالص CFR چین با ثبت افتی حدود 5 دلار به رقم 780 دلار بر هرتن رسید و فعالان خود را با سردرگمی همراه ساخت. همچنین در بازارهای داخلی چین، قیمت این محصول در محدوده پایین‌تر از 5310 یوآن بر هر تن در نوسان بوده است. بهای پاراکسیلین FOB کره ریزشی در حدود 5 دلار را نسبت به روز معاملاتی پیشین به خود دید و تا 985 دلار بر هر تن افت داشت. متانول نیز دیگر محصول پتروشیمیایی بود که کاهش قیمت را تجربه کرد. در این میان اما، بهای پی‌وی‌سی (PVC) و نیز پروپیلن تقریبا در سطح ثابتی قرار داشته و در همین دامنه نیز مورد معامله قرار گرفت. براساس آمارهای موجود، بهای محصولات پتروشیمی در بازار ۳ هزار میلیارد دلاری آن در ماه مارس سال جاری میلادی به نسبت ماه فوریه با رشدی در حدود 9 درصد همراه بوده است. متوسط قیمت هفت محصول اصلی پتروشیمی در ماه مارس با ثبت رشد
81 دلاری نسبت به ماه فوریه، تا 954 دلار در هر تن افزایش داشته است.